پاییز و توصیه هایی برای این فصل

در کوهنوردی همواره اصل «همراه داشتن پوشاک کافی و اضافی » را مخصوصا در پاییز به خاطر داشته باشید.

به همراه داشتن کت پَر – نیم کت یا یک دست بالا پوش پلار می تواند هنگام استراحت های بین مسیر شما را به خوبی گرم نگه دارد . به محض مشاهده ی هوای نامناسب و پیش از بحرانی شدن شرایط از پوشش های مناسب نظیر لباس ضد آب – دستکش – کلاه و… استفاده کنید. ممکن است کمی بعد توفان و بوران اجازه ی این کار را به شما ندهد!

در انتخاب وسایل و تجهیزاتتان دقیق باشید.

قبل از برنامه وسایلتان را بررسی کنید تا از سالم بودن آنها مطمئن شوید.برای خرید وسایلتان بالاترین استاندارد ها را در نظر بگیرید.

در مورد کوهستان ها و شرایط آب و هوایی همه چیز را بدانید.

اطلاعات لازم را در مورد چگونگی مواجه شدن با آب و هوای بد – رعد و برق – صاعقه و… داشته باشید.کمی هواشناسی بلد باشید!

هیچ گاه این اجازه را به خود ندهید که بدون داشتن راهنمایی باتجربه ، نقشه یا کروکی معتبر و اطلاعات کامل پا به منطقه ای ناشناخته بگذارید مخصوصا در پاییز و زمستان.

هنگام وزش باد و بارش شدید باران ، به هیچ وجه نباید درگیر صخره ها و یا صعود از شیب های لغزنده و خیس شد. با این کار خود به استقبال خطر می روید!

هنگام بروز حوادث در کوه مثل بارش شدید باران ، تگرگ ، مه غلیظ ، گم شدن در کوه و… عجولانه و احساسی تصمیم نگیرید .اجازه ندهید نگرانی و آشفتگی بر تصمیم گیری شما اثر گذارد.به سرعت جو تعقل و آرامش را در گروه حاکم کنید. اگر هوا نامساعد و توانایی و امکانات روبه رو شدن با آن را ندارید ، از راهی که آمده اید بازگردید!

اگر راه خود را گم کردید

خونسردی خود را حفظ کنید . پیش از هر تصمیمی با نقشه و قطب نما وسایر وسایل مشابهی که در اختیار دارید موقعیت خود را ارزیابی کنید . کسی نباید از گروه جدا شود. اگر امکانش وجود دارد از راهی که آمده اید بازگردید. اگر امکان شب مانی برایتان وجود دارد و ضعف و خستگی در افراد مشاهده می شود ، کار درست تری است که هر چه سریعتر کمپ خود را برپاکنید!

تغذیه مطلوب و سالم داشته باشید.

در انتخاب مواد غذایی با توجه به نوع و مدت برنامه دقت لازم را داشته باشید. این می تواند ضامن سلامتی شما باشد!

از خوردن صبحانه غافل نشوید.

در برابر رعد و برق خود را ایمن سازید.

صاعقه یکی از خطرناکترین حوادث کوهنوردی ، در بعضی مواقع غیر قابل پیش بینی است.با شروع صائقه به سرعت در به مکان سرپوشیده ای بروید. با شنیدن صدای رعد و برق ، با وجود آسمان صاف سریع خود را به مکانی امن برسانید و سعی کنید در پایین ترین ارتفاع بمانید.وسایل فلزی و خیس را از خود دور کنید . جای مرطوب و در کنار آب نباشید. فضای بین درختان کوتاه می تواند جای امنی باشد، اما چادر جای امنی نخواد بود!

خطر سیل را از یاد نبرید.

در فصول بارش ، از روی یال ها مسیر خود را انتخاب کنید . از حاشیه رودخانه ها و دره ها دوری کنید.

جعبه کمک های اولیه خود را در خانه جا نگذارید!

برای شب مانی حتی المقدور ارتفاعات کم را انتخاب کنید.

در بلندی ها به خاطر وزش باد هوا سرد است. سعی کنید بدنتان با زمین در تماس نباشد. لباس اضافه بپوشید و پاهایتان را داخل کوله پشتیتان کنید و چای بنوشید!

به لباس های کوهنوریتان اهمیت دهید.

چند لایه لباس نازک بهتر از یک لباس زخیم است زیرا هوای بین لباس ها مانع هدر رفتن گرما می شود. لباس نخی رطوبت را در خود نگه می دارد و گزینه ی مناسبی نیست.به شلوارتان اهمیت دهید . شلوار کوهنوری با شلوار شهری فرق دارد!

لباس های بارانی ، بادگیر، کلاه گرم و دستکش گرم را هم فراموش نکنید.

اگر در برنامه لباستان خیس شد ابتدا آن را داخل چادر آویزان کنید سپس موقع آن را به داخل کیسه خواب ببرید تا خشک شود.

به جای یک جوراب از دو یا چند جوراب استفاده کنید تا قلب
دومتان از سرما در امان بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *