کشف یک سازه قدیمی زیر روستای آزادوار

کشف یک سازه قدیمی زیر روستای آزادوار

کشف یک بنای تاریخی و قدیمی در حدود ۱۰۰۰ ساله در زیر روستای آزادوار در خراسان رضوی جایی که یک قلعه قدیمی بنام کهن دژ بر روی آن واقع شده است. در ادامه جزئیات این واقعه بیشتر مطلع خواهید شد.

 

موقعیت جغرافیایی روستا

روستای آزادوار در شمال غربی ترین نقطه خراسان رضوی و همچنین شمال غربی ترین نقطه شهرستان جغتای در قسمت پایین جوین واقع شده است.

در اینجا میتوانید روستای آزادوار را روی نقشه گوگل ببنید

خب برگردیم به داستان کشف شهر زیرزمینی روستای آزادوار

۱۳۹۵/۱۱/۱۶ ساعت ۱۲ ظهر

دستگاه حفر کانال گاز در ادامه حفر کانال گاز به نزدیکی کهن دژ روستا که در ابتدای جاده جاجرم – جغتای بود، رسید. کانال در این قسمت از روستا به دلیل اینکه لوله بزرگتر و ورودی گاز روستا هست باید عمیق تر حفر شود، دستگاه به کار خود ادامه داد که به یک باره با یک حفره کوچک در کف کانال مواجه شدند بلافاصله یکی از روستایی های ماجراجو به داخل حفره رفت.

۱۳۹۵/۱۱/۱۶ ساعت ۱۸

برادر فردی که به داخل حفره رفته بود به من زنگ زد و موضوع را با من در میان گذاشت با توجه به عظمت سازه تعریف شده، من نتوانستم این موضوع را باور کنم اما با این حال به جهت اعتمادی که به ایشان داشتم سریعا طی پیگیری ها به بخشدار بخش هلالی زنگ زدم که ایشان به دلیل حضور در جلسه قادر به پاسخگویی نبودند سریعا با رئیس اداره مخبرین و اطلاعات عملیات حفاظت از میراث کشور تماس گرفتم که ایشان، پیگیری این موضوع را به فردا موکول کردند، پس از آن به مسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان جغتای تماس گرفتم و موضوع را با ایشان در میان گذاشتم، پس از آن این خبر را در کانال روستای آزادوار قرار دادم چرا که زمانی که جمع از موضوعی خبردار بشوند قطعا آثار تخریبی کمتری بر جای میماند.

۱۳۹۵/۱۱/۱۶ ساعت ۲۰

پس از اجتماع مردم روستا در مکان مورد نظر، سه نفر از جوانان ماجراجوی روستا به داخل حفره وارد شدند و پس از طی مسیر های پیچ در پیچ با صحنه ای خارق العاده که در فیلم زیر که اولین فیلم منتشر شده از این سازه هستند مواجه شدند.

۱۳۹۵/۱۱/۱۶ ساعت ۲۱

پس از هماهنگی های به عمل آمده توسط شورای روستا و دهیار و حضور بخشدار بخش هلالی و مسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان جغتای، مامورین انتظامی پاشگاه شفیع آباد به منطقه وارد شدند و تا صبح به حفاظت از این بنای تازه کشف شده پرداختند.

۱۳۹۵/۱۱/۱۷ ساعت ۹ صبح

حضور خبرنگار صدا و سیما و تهیه گزارش از آثار باستانی تازه کشف شده روستای آزادوار و مصاحبه با یکی از افرادی که به داخل تونل رفته بود و شورای روستا.

۱۳۹۵/۱۱/۱۷ ساعت ۱۲ ظهر

کماکان اتفاقی رخ نداده و همچنان مامورین انتظامی به کمک روستاییان به حفاظت از این اکتشاف مبادرت می نمایند.

۱۳۹۵/۱۱/۱۸ ساعت ۹ صبح

با حضور گروه کارشناسان میراث فرهنگی استان و همچنین آتش نشانی و اورژانس و همکاری تعدادی از جوانان و شورای روستا کار بررسی سازه زیر زمینی کشف شده در روستای آزادوار شروع گردید.

۱۳۹۵/۱۱/۱۸ ساعت ۱۴

کارشناسان از داخل حفره با توجه به کمبود اکسیژن خارج شدند و اقدام به پلمپ حفره نمودند تا کارشناسانی از شیراز و تهران برای بررسی این سازه وارد عمل شوند. در زیر فیلم با کیفیت تر این اکتشاف را به نظاره بنشینید.

در بررسی های اولیه بعمل آمده نکات زیر حائز اهمیت است

 • قدمت این بنا درحدود هزار سال پیش بینی گردیده است که مستلزم بررسی های کامل تر می باشد.
 • ازتفاع برج تا ۱۵ متر برآورد شد که همگی مدفون میباشند و تا کنون کسی از وجود آن هیچ اطلاعی نداشته است.
 • این سازه را به عنوان یک فضایی برای برداشتن آب افرادی که در کهن دژ زندگی میکرده اند عنوان کرده اند درحالی که آجرها هیچ اثری از رطوبت زدگی به خود نمی بیند که مستلزم بررسی بیشتر می باشد.
 • اگر فرض رو بر این بگیرم که اون فقط یک آب انبار هست چندتا نکته پیش میاد:
  کهندژ یا همون قلعه کهنه برای اهداف نظامی بوده و در محاصره ها و جنگ ها ازش استفاده میشده و همه بهش پناه می آوردند. و برای تامین اب از این سازه استفاده میکردند،پس جایی برای نگه داری غلات و غذا برای مدت محاصره هم باید داشته باشن و کلا یه شهر کوچیک باید باشه که شامل جایگاهی برای خان اون منطقه و جایگاهی برای مردم عادی و جایگاهی برای حیوانات و غیره که در اکتشافات بعدی معلوم میشود.
 • واقعیت ها در گذر زمان وقتی بلا استفاده بشن به داستان و پس از اون به افسانه تبدیل میشوند، افسانه ای در روستا وجود دارد که از زیر کهن دژ به فرومد از زیر زمین و جاجرم هر دو در فاصله حدودی ۴۰ کیلومتری مستقیم راه وجود دارد.
 • جوانان روستا که اقدام به رفتن به داخل این تونل ها کرده بودند، گفتند که تعداد زیادی تونل در آن زیر واقع هست که یکی از آن ها را در حدود ۷۰ متر هم رفتیم اما ترس بر ما چیره گشت و برگشتیم.
 • وجود استخوان هایی در آنجا که در فیلم هم قابل مشاهده است می تواند به تعیین قدمت این اثر کمک بسزایی کند.
 • در جلوی تمامی پله ها قطعات چوب به کار رفته است تا اصطکاک ایجاد شده مانع از خوردگی خشت های گلی گردد.
 • تصویر زیر کهن دژ روستا که به ارتفاع دوازده متر میباشد را نشان میدهد:

کشف یک سازه زیر کهن دژ روستای آزادوار

۱۳۹۵/۱۱/۱۹ ساعت ۱۴

نظریه کارشناسان در رابطه با سازه های کشف شده آزادوار

علی حسن آبادی کارشناس باستان شناسی خراسان رضوی گفت: یک کهن دژ با سازه آجری مربوط به دوران نخستین قرون اسلامی در روستای آزادوار شهرستان جغتای شناسایی شد.
این اثر تاریخی با یک سازه قدیمی پلکانی مدون و آجری به ارتفاع ۱۲ متر دارای ۱۳ پله است که محور پلکان مارپیچی است. این کهندژ شامل یک سازه آجری است که چاه آب بوده و قلعه نشینان از این طریق به آب چاه دسترسی داشتند. عمق چاه ۲۰ متر است که هشت متر آن بدنه و ۱۲ متر دیواره های آجری است. از کارکردهای دیگر این دژ تامین عبور و مرور ساکنان روستا به هنگام محاصره دشمن بود.این کهندژ مربوط به دوره غزنوی یا سلجوقیان است اما تا کاوش ها بیشتر و کارشناسی زمان دقیق آن را نمی توان حدس زد.
در صورت تخصیص اعتبار و ادامه کاوش ها این اثر یک جاذبه بی نظیر برای گردشگران تبدیل می شود. این بنا یک سازه غول پیگیری است که باید به دنبال ثبت مرمت و کاوش آن بود تا به عنوان یک بنای تاریخی گردشگری این منطقه را متحول کند.

۱۳۹۵/۱۱/۱۹ ساعت ۲۰:۴۵

شبکه خراسان رضوی در بخش خبر به این موضوع پرداخت که میتوانید در زیر ببینید

۱۳۹۵/۱۱/۲۱ ساعت ۹ صبح

شبکه یک صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در بخش خبری ساعت ۹ صبح به این خبر پرداخت که در زیر میتوانید ببینید

۱۳۹۵/۱۱/۲۱ ساعت ۲۳:۳۰

متاسفانه پس از پلمپ نمودن ورودی کشف شده اصلی و خروج ماموران انتظامی از محل، حرکت های مشکوکی در کهن دژ مشاهده گردید، این حرکات کماکان ادامه داشت به نحوی که در شب ۲۱ بهمن چندنفر ناشناس از روستایی دیگر اقدام به کنکاش و وارسی کهن دژ نمودند که پس از رسیدن هم روستاییان عزیزمان از محل متواری گشتند.

 

۱۳۹۵/۱۱/۲۲ ساعت ۱۷

موضوعات این چنینی ادامه داشت تا اینکه هم روستاییانمان با دو حفره که توسط افراد سودجو در ورودی ضلع جنوب شرقی کهن دژ حفر شده بود، مواجه شدند که یکی به عمق یک و دیگری تا یک و نیم متر میرسید
البته این موضوع به دهیار و شورای محترم روستا و پاسگاه انتظامی نیز اطلاع داده شد.

کشف یک بنای تاریخی زیر روستای آزادوار

کشف یک بنای تاریخی زیر روستای آزادوار

 

در زیر هم دو کلیپ از روستا که به معرفی آن میپردازد را به تماشا بنشینید

در این قسمت هم لینک این خبر را در چند خبرگزاری ببینید

خبرگزاری صدا و سیما

باشگاه خبرنگار جوان