خرس و مقابله با آن (ایمنی از حیوانات وحشی)

☆رویارویی با خرس
در صورت رویارویی با حیوانات وحشی مانند خرس، خونسردی خود را باید به طور کامل حفظ کنید. اکثر خرس‌ها، تمام تلاش خود را برای دور شدن از انسان‌ها انجام داده و فقط در مواردی که احساس کنند، انسان قصد آزار رساندن به آنها را دارد، حمله می‌کنند. واکنش نشان دادن یا حالت دفاع گرفتن زمانی که خرس‌ها به افراد نزدیک‌تر می‌شوند، برای آنها تهدید به شمار رفته و ممکن است این حیوانات تصمیم به حمله بگیرند. برقراری ارتباط چشمی با خرس‌ها یک نوع تهدید برای این حیوان به شمار آمده و ممکن است درصدد آسیب رساندن برآید. در موقع نزدیک شدن این حیوان با حفظ خونسردی باید از ارتکاب اعمالی مانند بالا رفتن از درخت، دفاع یا صحبت کردن با صدای بلند و جیغ زدن پرهیز کرد و توجه به این نکته ضروری است که انسان نباید هرگز بین یک خرس مادر و فرزندش قرار گیرد و در صورتی که این اتفاق بیفتد، لازم است هر چه سریع‌تر از بچه خرس فاصله گرفته شود. استفاده از اسپری فلفل، حرکت دستان یا پرتاب سنگ و چوب در هنگام حمله این حیوان مؤثر است. این گونه جانوری در مناطقی مانند جنگل‌های کالاهو و ارسباران (واقع در مناطق شمالی) ایران یافت می‌شود. در این مناطق خرس قهوه‌ای، شغال و گراز بیشترین گونه‌های زیستی را تشکیل می‌دهند.
شوکه شدن( غافلگیری) بزرگترین فاکتور در آغاز حمله یک خرس می باشد.آمار نشان می دهد که حملات خرسها در طبیعت فصلی می باشد و تعداد حملات در پاییز در خلال فصل شکار بیشتر از بهار اتفاق می افتد . فصل تمشک تابستانه نیز زمان اوج برخورد دیگر بین انسان و خرس ها می باشد ساعت روزنیز می تواند در اینکه حمله چگونه شکل می گیرد نقش بازی کند.احتمال برخورد شما با یک خرس در طی یک پیاده روی شبانه در مجاورت یک رودخانه پر ماهی نسبت به همان پیاده روی در طی روز در حالیکه سرو صدا می کنید بسیار بیشتر است.
هنگام حرکت در مناطقی که دید مناسبی نسبت به پیرامون خود ندارید‌ از سوت استفاده کنید یا چند وقت یک بار با صدای بلند فریاد بزنید تا حیوان از وجود شما آگاه شود و فرصت فرار داشته باشد .
در مواقعی که آثاری از وجود خرس مثل کنده شدن پوست تنه ی درخت یا ریش شدن آن و رد پای جاندار در زمین زیاد است از اقامت در آنجا پرهیز نمایید
در کنار رودخانه اسکان نگیرید زیرا خرس برای نوشیدن آب در طول روزبه آنجا خواهد آمد ، همچنین در کنار لاشه حیوانات دیگر یا نزدیکی لاشه حیوانات دیگر در اطراف شما کمپ نزنید
در کنار و اطراف زباله های انسانی و … کمپ نزنید زیرا خرس ها قدرت بویای فراوانی دارد ( بویای خرس چندین برابر سگ می باشد )
تمامی مواد غذایی را از محل خواب و اسکان خود دور نگهدارید .
باقی مانده ی غذاهای مصرفی خود را بسوزانید و حتما دفن کنید .
برای پخت پز از یک محل دیگر به فاصله ی ۱۰۰ متری محل اسکان استفاده کنید .
غذا های مصرفی خود را با یک طناب به فاصله ی دور تر از محل کمپ به بالای یک درخت ببندید .
پخت غذا خلاف جهت باد باید انجام شود .
در چادر و محل خواب هیچگونه مواد غذایی نگهداری نکنید .
پس از خوردن غذا دست ها و دهان خود را با آب بخوبی بشویید .( تنقلات هم به همین شکل )
بعد از پخت غذا لباس های خود را تعویض کرده یا در صورت وجود آب آنها را شسته و در جای دیگر بمنظور خشک شدن قرار دهید .
وسایلی همچون مواد آرایشی ، خمیر دندان و …. را با خود به داخل چادر نبرید.
از نزدیکی به بوته های تمشک خوداری نموده .

-اما اگر با رعایت تمامی موارد با یک خرس مواجه شدیم چه اقداماتی انجام دهیم؟
اگر تفنگ همراه خود دارید هیچ گاه به حیوان شلیک نکنید ( افراد بی تجربه ) زیرا با این کار حیوان عصبانی خواهد شد و خشم آن پاگیر شما خواهد شد .
اگر خرس شما را دید سعی کنید با صدای بلند فریاد بزنید هیچگاه پا پس نکشید حتی اگر او کمی جلوتر هم آمد پا پس نکشید و به طرف آن سنگ پرتاب کنید .
در صورت داشتن اسپره فلفل یا موادی از این قبیل ( اسپره دور کننده خرس ، دستگاه دفع خرس ، اسپره شعله افکن و .. )به طور حتم حیوان از شما دور خواهد شد .
در صورتی که خرس به شما حمله ور شد ( دوید به سمت شما ) خود را به مردن بزنید و دست های خود را روی گردن خود قرار دهید ( به طور حتم خرس شما را با تکان دادن ارزیابی خواهد نمود ولی شما باید ، اعتماد به نفس خود را تا حد امکان حفظ کنید در این صورت خرس شما را رها خواهد کرد ، درضمن باید یاداور شوم در صورتی که خرس کاملا از شما دور شد از جای خود بلند شوید.
اگر بخاطر هر دلیلی ( ترس ) مجبور به فرار شدید در هنگام فرار کوله یا هر چیز بزرگی و قابل توجهی که دارید مثلا کاپشن خود را لوله کرده و حین فرار روی زمین رها کنید این کار فرصتی برای فرار و فاصله گرفتن از خرس به شما میدهد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *